Logo Škoda News

Webový magazín okřídleného šípu

10 věcí, které by vás mohly zaujmout v konfigurátoru nové Škody Fabia III

, Pondělí, 20. Říjen 2014 v 21:50

Skoda Fabia III konfigurator uvodni

Fabia sice patří do segmentu malých aut, pokud však jde o standardní či příplatkovou výbavu, Škoda nabízí poměrně široké možnosti individualizace, a to nejen vizuální.

1. Nová Fabia je k mání hned s několika typy odpružení. Kromě standardního můžete mít také podvozek, kterému Škoda říká „sportovní“. Takto vybavený model má oproti základnímu naladění o 15 mm sníženou světlou výšku a jiné jsou též pružiny. Automobilka tvrdí, že snížené těžiště a jiná charakteristika pružin „nabízí širší možnosti pro dynamickou jízdu“. Sportovní podvozek můžete mít pouze v kombinaci s výbavou Ambition a Style a jeho cena je poměrně příznivá – výrobce za něj požaduje 3000 Kč.

2. S ohledem na kvalitu domácí silniční sítě bude dost možná rozumnější volbou tzv. Paket pro špatné cesty, který má za úkol chránit spodní části vozu před mechanickým poškozením a vnikem nečistot. Balíček zahrnuje plastový spodní kryt motoru a převodovky, světlou výšku zvýšenou o 8 milimetrů (přičemž celková výška auta naroste použitím specifických pružin a standardních tlumičů o 15 mm) a konstruktéři použili i ochranu na vedení brzdové kapaliny i lanovody. Navíc jsou zde také kryty misek pružin zadní nápravy. Cena? Pro všechny verze jednotných 4000 korun.

3. Abyste si mohli dopřát sportovní podvozek, bude vás to stát poněkud více než jen těch zmiňovaných 3000 Kč. Ostřeji naladěné zavěšení lze mít pouze v kombinaci s paketem Dynamic, který zahrnuje lépe konturovaná sportovní sedadla a hliníkové kryty pedálů – pro Ambition i Style má identickou cenovku 5000 Kč.

4. Driver activity assistant je systém rozpoznávání únavy řidiče na základě sledování pohybu a stylu ovládání volantu, přičemž elektronika ve svém algoritmu využívá signály nového elektromechanického řízení. Tento asistent začne nejdříve po patnácti minutách a při rychlosti vyšší než 65 km/h upozorňovat na případné odchylky od předem definované charakteristiky – systém předpokládá, že unavený řidič koriguje směr rychleji, intenzivněji a častěji než ten, kdo za volantem unavený není. DAA za 1500 Kč (pro dvě vyšší ze tří dostupných výbav) sleduje a vyhodnocuje styl ovládání hned od počátku jízdy a také umí vyhodnotit míru únavy.

5. SmartGate umožňuje propojit „chytrý“ mobilní telefon se systémy vozu dosud nevídaným způsobem. Tato hračička umí v rámci nainstalované aplikace načítat ze sběrnice CAN bus a zobrazit na displeji mobilu více než čtyřicítku dostupných parametrů. Řidič či spolujezdec se tak může podívat třeba na napětí akumulátoru, rychlost vozu, okamžitou či průměrnou spotřebu paliva, dostupné je též počítadlo kilometrů, indikátor zařazeného převodového stupně, otáčky motoru, popřípadě počet dní či kilometrů do výměny oleje anebo návštěvy servisu. Načíst lze také režim automatické převodovky, G-meter sledující podélné i příčné přetížení, sešlápnutí brzdy a zkontrolovat můžete třeba i VIN kód. Zkrátka takové modernější pojetí „stěrače stírají, světla svítí“. SmartGate, respektive napojené aplikace na základě těchto údajů dokážou dopočítat a graficky zobrazit téměř cokoli, chce to však mít mobil s operačním systémem iOS (verze 7 a vyšší) anebo Android ve verzi 4.0 a vyšší a doplatit při výběru auta 2000 Kč.

6. Tempomat jako takový není žádnou novinkou a je běžně k mání u spousty jiných značek, nová Fabia má však tuto techniku se zajímavou a dosud téměř neviděnou funkcí. Tento tempomat nepřerušuje regulaci ani při sešlápnutí spojkového pedálu, takže po přeřazení na jiný (kupříkladu v kopci nižší) rychlostní stupeň bude tempomat dále pokračovat v udržování nastavené rychlosti. Stojí rovných 9 tisíc a podobně jako SmartGate jej můžete mít pouze v případě verzí Ambition a Style.

7. Pokud budete chtít svou Fabii výrazněji odlišit vizuálně, máte možnost objednat si takzvaný Colour Concept obsahující barevnou střechu se stejně lakovanými předními sloupky, barevné kryty vnějších zpětných zrcátek a barevně sladěná kola. Lepší než popis bude lepší podívat se do galerie a při objednávce byste asi měli vědět, že tento prvek není dostupný pro motorizaci 1.0 MPI a Škoda za něj ve výbavách Ambition a Style požaduje od 9100 do 33 600 Kč (v závislosti na šířce zakázky).

8. DAB (Digital Audio Broadcasting) je digitální rozhlasové vysílání dostupné pro autorádia ve Fabii za příplatek 3000 Kč. Vlastnosti vysílání a příjmu DAB v porovnání s frekvenčně modulovaným signálem FM doznávají zlepšení jak v oblasti poskytovaných datových informací, tak i v oblasti kvality poslechu. Tento typ signálu je méně náchylný na rušení a vzájemné ovlivňování mezi jednotlivými stanicemi.

9. Fabia je standardně osazena žárovkami H4, za příplatek 6100 Kč pro Ambition a v případě Style bez doplácení je však možné mít projektory pro tlumené světlomety se žárovkou H7 doplněné denním svícením LED. Zdrojem pro dálková světla je další pár žárovek H7, přičemž po jejich aktivaci zůstávají svítit i tlumené projektorové světlomety a vozovka je tak podle tvrzení Škody lépe a intenzivněji osvětlena než v případě klasického reflektorového světlometu s dvouvláknovou žárovkou H4.

10. Skleněná panoramatická střecha za 16 tisíc (pro Ambition a Style) přímo navazuje na čelní okno a končí přechodem do zadního spoileru. Tento typ střechy má tři vrstvy – vespod je tvrzené sklo, uprostřed bezpečnostní folie a vrchní skleněná vrstva je tmavší a zajišťuje menší prostup světla (- 22,4 %) i tepelné energie (- 15 %). V případě potřeby je možno panoramatickou střechu překrýt zevnitř pomocí dvou samonavíjecích roletek, přičemž každá z nich zakrývá polovinu střechy. Clony jsou vyrobeny z šedé textilní síťoviny a odvíjí se proti sobě ze stropních meziprostorů. Rolety lze zastavit v jakékoliv pozici a při jejich maximálním vytažení je spára mezi ovládacími lištami kryta těsnícím profilem.

Skoda Fabia III konfigurator 19Skoda Fabia III konfigurator 18Skoda Fabia III konfigurator 17Skoda Fabia III konfigurator 16Skoda Fabia III konfigurator 15Skoda Fabia III konfigurator 14Skoda Fabia III konfigurator 13Skoda Fabia III konfigurator 12Skoda Fabia III konfigurator 11Skoda Fabia III konfigurator 10Skoda Fabia III konfigurator 09Skoda Fabia III konfigurator 08Skoda Fabia III konfigurator 07Skoda Fabia III konfigurator 06Skoda Fabia III konfigurator 05Skoda Fabia III konfigurator 04Skoda Fabia III konfigurator 03Skoda Fabia III konfigurator 02Skoda Fabia III konfigurator 01Skoda Fabia III konfigurator 00


Váš názor