Logo Škoda News

Webový magazín okřídleného šípu

Kombíky z Chile aneb montáž škodovek na okraji jihoamerické pouště

, Čtvrtek, 8. Říjen 2015 v 15:00

Skoda-Octavia-Chile-uvodni

Další přednáška z cyklu Neobyčejné příběhy odkryje málo známé detaily o působení Škody v Chile. Hlavním vypravěčem těchto událostí bude samotný aktér Bohuslav Čtvrtečka.

Píše se rok 1970. Svět nezná mobilní telefony, osobní počítače, ani internet. Neexistují operační systémy a aplikace, ani velkokapacitní uložiště dat. Vše, co nám dnes ulehčuje práci, teprve čeká na své objevení.

V této době se rozjíždí montáž automobilů Škoda v Chile. Zajištěním je pověřen mladý technik z Kvasin, Bohuslav Čtvrtečka. Neumí španělsky a vůbec netuší, co jej čeká. Přes den pracuje v továrně, po večerech se snaží z gramofonové desky naučit jazyk, který nikdy neslyšel, po nocích rýsuje soustavu potřebných výkresů. S sebou si může vzít jen jeden kufr s osobními i tolik potřebnými pracovními věcmi. Nic víc.

A zatímco v Československu opouští na svou dobu moderní kvalitně vybavenou továrnu, v Chile jej čeká plechová hala na okraji pouště, kde pracují pouze domorodí Indiáni bez potřebných znalostí, bez technických přípravků, forem či pomůcek. Je na to naprosto sám.

Jak se s tím vypořádal? Jak to všechno dopadlo? Naučili se tamní Indiáni vyrábět poctivé československé kombíky a kolik jich nakonec vyrobili? V čem se odlišovaly od těch vyrobených v tuzemsku? A jaké další peripetie se udály?

To vše a ještě mnohem více uslyšíte, pokud dorazíte do Škoda Muzea na další z přednášek cyklu Neobyčejných příběhů z historie automobilky. Sám Bohuslav Čtvrtečka vám povypráví svůj zvláštní osobní příběh, při kterém se pobavíte a stejně tak budete mnohokrát nevěřícně kroutit hlavou.

 

Skoda-Octavia-Chile-03Skoda-Octavia-Chile-02Skoda-Octavia-Chile-01Skoda-Octavia-Chile-00


Váš názor