Logo Škoda News

Webový magazín okřídleného šípu

Před 130 lety se narodil Saša Kolowrat, na závodních tratích zářil jako hrabě Kilowatt

, Pátek, 29. Leden 2016 v 14:56

kolowrat

Mladoboleslavská automobilka si připomíná 130 let od narození hraběte Alexandra Josepha Krakowského, který za volantem vozů Laurin & Klement opanoval závodní tratě.

Saša Kolowrat patřil k nejvýznamnějším osobnostem motoristického sportu počátku 20. století. Dnes bychom možná řekli, že byl zapálený petrolhead, tehdy mu přezdívali „Hrabě Kilowatt“. Jako příslušník jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů se narodil v americkém Glen Ridge, ale vyrůstal v Týnci u Klatov. Už od mala ho přitahovalo všechno, co voní benzínem – za maturitu dostal od otce jednoválcový motocykl Laurin & Klement, odkud už to byl jen krůček k prvnímu dvoustopému stroji.

Své vůbec první vítězství si připsal v září roku 1906, ještě za řidítky motocyklu, v závodu do vrchu u rakouských lázní Semmering. Jen o dva roky později už tam triumfoval za volantem automobilu Laurin & Klement FC, o další dva roky později pak zvítězil ve třídě dvoulitrů v prvním ročníku podniku Zbraslav-Jíloviště. Vyhrával, co se dalo. Navíc závodil prakticky bez nehod.

Za zmínku rozhodně stojí jeho dominance na Alpské jízdě, která se vyznačovala extrémní náročností jednak kvůli členitosti, ale také kvůli délce 2932 kilometrů. Saša Kolowrat zvítězil už v prvním ročníku, v letech 1912, 1913 i 1914 pak dojel bez jediného trestného bodu. Tehdy se navíc závodilo trochu jiným způsobem než dnes, motor se nesměl zastavit a byl stejně jako převodovka a další důležité celky zapečetěn. A aby toho nebylo málo, tvořil posádku také přidělený komisař.

Není divu, že už ve 24 letech zasedl v desetičlenné správní radě mladoboleslavské automobilky. Těžko říct, kam by se jeho kariéra později ubírala, kdyby neonemocněl rakovinou slinivky břišní. Na nejzákeřnější typ nádorů zemřel 4. prosince ve Vídni. Od roku 1975 nese jedna z ulic vídeňské čtvrti Favoriten na jeho počest jméno „Kolowratgasse“. Posmrtně se hrabě vrátil na filmové plátno v roce 1956 ve snímku Alfréda Radoka „Dědeček automobil“ podle stejnojmenné knihy Adolfa Branalda. Sašu Kolowrata tehdy ztvárnil český komik Josef Hlinomaz.

Kolowrat_04Kolowrat 03Kolowrat 02Kolowrat 01


Váš názor