Logo Škoda News

Webový magazín okřídleného šípu

Škoda Kodiaq (2016): mladoboleslavský Tiguan na nové ilustraci, k realitě nemusí mít daleko

, Úterý, 12. Leden 2016 v 5:35

uvodni

Největší letošní novinkou české automobilky se stane nepochybně nový velký crossover, který ponese jméno Kodiaq a nějak takto by mohl vypadat.

Mladoboleslavská automobilka během posledních pár týdnů pozměnila svou modelovou strategii a rozhodla se opustit segment MPV. Ne že by zrovna v této třídě měla mnoho zástupců, znamená to však konec připravované druhé generace Škody Roomster postavené na základech současného Volkswagenu Caddy.

Místo toho se chce firma soustředit na crossovery a SUV a jeden z nich je, dá se říci, téměř za dveřmi. Původně se mělo za to, že sedmisedadlová novinka ponese jméno Snowman, možná Polar, tyhle varianty však naše zdroje blízké automobilce už delší dobu vyvracely. Škoda tyto spekulace oficiálně nekomentovala, nyní ale můžeme s téměř stoprocentní jistotou říci, že nový model postavený na modulární platformě MQB bude Kodiaq.

Česká automobilka si nechala tohle označení zaregistrovat jako mezinárodní ochrannou známku s dodatečnou informací o tom, že souvisí se sportovně užitkovými automobily. Pochopitelně v tuto chvíli nemůžeme vyloučit, že může jít o jméno pro jiný budoucí model anebo předběžnou registraci označení samotného, protože se líbilo, nicméně i zahraniční média se svými vlastními informátoři tvrdí totéž.

Z kruhů blízkých automobilce rovněž víme, že Kodiaq bude mít technicky velmi blízko k druhé generaci Volkswagenu Tiguan, nikoli však k jeho krátké evropské verzi s pětimístným interiérem, ale sedmisedadlové variantě s prodlouženým rozvorem a karoserií určené především pro zákazníky ve Spojených státech.

Přesné rozměry neznáme, můžeme si však tipnout budoucí motorizace. Pokud nebude nový mladoboleslavský crossover trpět koncernovou politikou, mohl by dostat nejméně osm pohonných jednotek. Čtyři zážehové agregáty TSI budou mít výkon 125, 150, 180 a 220 koňských sil, zatímco naftové motory TDI nabídnou 115, 150, 190 a 240 koní.

Možnost, že se pod kapotou Kodiaqu objeví zmiňované dvoulitrové biturbo spalující naftu, je samozřejmě malá, téměř jistě by však měl dorazit vůbec první škodovácký hybrid využívající techniku Tiguanu GTE. Ta spojuje přeplňovanou benzínovou čtrnáctistovku s elektromotorem a šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou, přičemž celkový udávaný výkon soustavy činí 218 koňských sil a kapacita dodatečně montovaných akumulátorů je 13 kWh.

Sériová Škoda Kodiaq předstoupí před veřejnost poprvé až na letošním podzimní výstavě v Paříži, ještě předtím bychom však měli vidět předprodukční prototyp na březnovém ženevském autosalonu. A jak bude nový crossover vypadat? To vám samozřejmě s jistotou neřekneme, naše ilustrace by však od reality příliš vzdálená být nemusela. Oproti jiným podobným obrázkům vypadají jinak především přední světla, zvláště pak tvar pásů LED. Jestli jsme se strefili, jak tomu bylo svého času v případě modelů Superb a Rapid Spaceback Scoutline, bychom mohli vědět už během několika následujících měsíců.

 

Skoda Kodiaq 2016 ilustrace 04Skoda Kodiaq 2016 ilustrace 03Skoda Kodiaq 2016 ilustrace 02Skoda Kodiaq 2016 ilustrace 01


Váš názor