Logo Škoda News

Webový magazín okřídleného šípu

Škoda Kodiaq RS nakročeno k výrobě. Dostane diesel a dvě turba?

, Úterý, 22. Březen 2016 v 11:29

kodiaq

Do premiéry nové Škody Kodiaq nám ještě několik měsíců zbývá, ale už teď se šušká o tom, že by měla dorazit také sportovní verze RS.

Největší zástupce mladoboleslavského tábora se bude dost možná honosit písmenky, které odjakživa znamenají o něco větší emoce než tomu bývá u zbytku modelové řady. Řeč je pochopitelně o verzi RS, kterou se momentálně pyšní akorát Octavia. Zbytek modelů si musí vystačit s alespoň o něco peprnějším provedením Monte Carlo, které však sází zejména na vzhled, zatímco pohonnou jednotku nechává zcela bez povšimnutí.

U nového Kodiaqu by tomu ale tak být nemuselo. Alespoň pokud můžeme soudit od jeho španělského dvojčete Seatu Ateca, který se bude vyrábět na stejné výrobní lince v českých Kvasinách. Ten by totiž skutečně měl dorazit ve sportovní verzi Cupra. To ostatně naznačují nejen lidé ze španělské automobilky, ale také testovací prototypy na našich silnicích – sami jsme s jedním takovým měli čest a rozměrný nápis „Cupra“ na víku pátých dveří nešel přehlédnout.

Pokud jsou oba modely uhnětené ze stejného těsta modulární platformy MQB, nebude nic bránit tomu nabízet silnější pohonnou jednotku v kombinaci s přepracovaným podvozkem a výkonnějšími brzdami. A zákazníci se budou moci sami rozhodnout, kterému z obou modelů dají přednost. Nečekejte ale stejnou techniku v jiném kabátku, sám koncern příbuzné modely rozlišuje docela šikovně – podívejte se třeba na Leon a Octavii, kde španělský sourozenec disponuje o 60 koní vyšším výkonem, adaptivním podvozkem a výkonnějšími brzdami. A podobné by to mohlo být i v kategorii velké váhy prostorných crossoverů.

Na benzínový dvoulitr s výkonem atakujícím hranici tři stovky koní si ale nechte zajít chuť. V kuloárech se mluví o dvoulitrovém turbodieselu se dvěma turbodmychadly (ano, přesně ten samý motor, jaký se nachází pod kapotou Passatu BiTDI) o výkonu 240 koní. K tomu si přidejte sportovnější vzhled opepřený o tužší podvozek a výkonnější brzdy. Ano, nějak tak podle nás vypadá recept na absolutní kasovní trhák, kterého si jsou v Boleslavi určitě moc dobře vědomi.

Ilustrace: X-Tomi

DSC_0017DSC_0018DSC_0018-2


Váš názor