Logo Škoda News

Webový magazín okřídleného šípu

Škoda Octavia RS 230 (2015): samosvor, 230 koní a stovka za 6,7 sekundy

, Pátek, 20. Únor 2015 v 12:56

SKODA Octavia RS

Mladoboleslavská automobilka představí v Ženevě posílenou variantu benzínové Octavie RS. Nárůst výkonu o 10 koní tolik zajímavý není, LSD mezi předními koly však zní slibně.

Dohady o připravované ostřejší variantě Octavie RS s přeplňovaným dvoulitrovým čtyřválcem TSI se ukázaly být pravdivé, Škoda na takovém modelu skutečně pracovala a představí jej už počátkem března na ženevském autosalonu. Pokud jste ale doufali, že se svými výkony vyrovná alespoň Seatu Leon Cupra s 280 koňmi, dost možná přijde poněkud méně příjemné vystřízlivění.

Škoda Octavia RS 230 se nakonec nebude moci srovnávat se španělským ostrým hatchbackem a už vůbec ne s Audi S3 či VW Golf R, které disponují identickými 300 koňmi. Její pohonná jednotka je totiž „pouze“ mladoboleslavským ekvivalentem motoru a techniky z Volkswagenu Golf GTI Performance.

Naznačuje to již název vozu, takže asi nemusíme nějak zvlášť zdůrazňovat, že v tomto případě došlo k nárůstu výkonu z 220 na 230 koňských sil, což sice není mnoho, nicméně i tato relativně zanedbatelná změna pomohla zkrátit čas akcelerace z 0 na 100 kilometrů v hodině z 6,8 na 6,7 sekundy.

Pokud jde o maximální rychlost, k drobnému posunu došlo také tady. Zatímco standardní „eReSo“ má udávaných 248 km/h, u provedení RS 230 počítejte se zaokrouhlením na rovných 250 kilometrů v hodině.

Co se nám líbí mnohem více, je fakt, že nejvýkonnější Octavia nemá za sebou pouze lehký tuning motoru, ale vylepšení zasáhlo také další část pohonného systému. Konkrétně rozvodovku, jejíž základem je nyní klasický mechanický samosvorný diferenciál s elektrohydraulicky řízenou mírou svornosti.

Čím momentálně sloužit nemůžeme, je cena Octavie RS 230. Škoda si ji společně s dalšími podrobnostmi o technice nechává zatím pro sebe, více však budeme určitě vědět po Ženevě, respektive před uvedením vozu na trh letos v červnu. Pak se určitě ozveme.

 

SKODA Octavia RSSKODA Octavia RSSKODA Octavia RSSKODA Octavia RSSKODA Octavia RS


Váš názor