Logo Škoda News

Webový magazín okřídleného šípu

Škoda Octavia Wagon Supersalita: vrchařská pila ohromovala nejen Itálii

, Čtvrtek, 29. Leden 2015 v 2:23

Skoda Octavia Supersalita uvodni

(+ videa) Znáte nejrychlejší kombík s okřídleným šípem ve znaku? Ne, šestiválcový policejní Superb ani přeplňovaná Octavia Combi RS III to opravdu nejsou.

Nechceme tvrdit, že nikde ve světě nemůže jezdit načipované a přefoukané TDI v karoserii mladoboleslavského kombíku, které umí při sprintu na čtvrt míle porazit třeba osmiválcové BMW M3, každopádně pokud jde o komplexní dynamiku a celkovou ovladatelnost, troufáme si tvrdit, že nic rychlejšího než Octavia Wagon Supersalita neexistuje.

Za tímto pozoruhodným strojem stojí Autogerma – italské zastoupení Škody, někdejší inženýr oddělení Audi Sport Emilio Radaelli a několikanásobný mistr závodů do vrchu Fabio Danti, který v roce 2000 tragicky zahynul za volantem Oselly PA20S při tréninkové jízdě soutěže Caprino-Spiazzi nedaleko Verony.

Wagon Supersalita (obdoba třídy Superturismo) byl postaven na základech Octavie Combi první generace a představil se v roce 1999. Byl to vůbec první kombík připravený pro italský vrchařský šampionát a už tím budil neskrývaný úžas u konkurence i příznivců. Vůz byl tehdy sestaven podle standardů cestovních vozů třídy Super Touring a říká se, že využíval především komponenty okruhového Audi A4 díky kontaktům Radaelliho.

Tato Octavia vážila díky využití nejmodernějších materiálů jen 850 kilogramů a pod její přední kapotou byl umístěný dvoulitr vyladěný na 300 koní při 8500 otáčkách za minutu, které zpracovávala šestistupňová sekvenční převodovka. Vůz dostal devatenáctipalcová kola, a abyste si nemysleli, že přeháníme, podívejte se na přiložená videa, co tohle auto na asfaltu dokázalo.

 

 

Skoda Octavia Supersalita 12Skoda Octavia Supersalita 11Skoda Octavia Supersalita 10Skoda Octavia Supersalita 09Skoda Octavia Supersalita 08Skoda Octavia Supersalita 07Skoda Octavia Supersalita 06Skoda Octavia Supersalita 05Skoda Octavia Supersalita 04Skoda Octavia Supersalita 03Skoda Octavia Supersalita 02Skoda Octavia Supersalita 01


Váš názor